Moc i moment obrotowy.
Wysoki moment obrotowy jest niezbędny by móc wykonać ciężką obróbkę. Ale dlaczego? Dlaczego nie wystarczy tylko moc wrzeciona?
Załóżmy, że musimy wnieść 25-kilogramową walizkę po schodach na trzecie piętro. Sportowiec zrobi to, wchodząc po schodach od razu. Ktoś mniej sprawny będzie musiał zatrzymać się co kilka kroków, aby złapać oddech. Na końcu obaj osiągną ten sam wynik, ale nie w tym samym czasie. Możemy powiedzieć, że obaj mają zdolność do wykonania pracy (moment obrotowy), ale tylko jeden z nich ma wystarczającą siłę (moc), aby wykonać ją szybko.
W naszym codziennym życiu często słyszymy o momencie obrotowym i mocy w kontekście silników samochodowych. Podobnie jak w poprzednim przykładzie moment obrotowy określa zdolność pojazdu do wykonania pracy, a moc określa jak szybko można tę pracę wykonać. Wyższy moment obrotowy oznacza lepsze przyspieszenie, podczas gdy wyższa moc oznacza lepszą prędkość. Innymi słowy, moment obrotowy to wciskająca nas w fotel siła, jaką czujemy podczas przyspieszania, a moc silnika to prędkość osiągnięta na końcu tego przyspieszania. Wracając do maszyn, aby stworzyć obrabiarkę do ciężkiego skrawania to konieczne jest połączenie wysokiego momentu obrotowego i dużej mocy.
Jeśli mamy wysoki moment obrotowy, ale stosunkowo niską moc, obróbka zajmuje kilka razy więcej czasu niż przy odpowiedniej mocy. Jeśli mamy dostępny niski moment obrotowy, ale wysoką moc wrzeciona, to frez zatrzymuje się po dotknięciu przedmiotu obrabianego, ponieważ nie jest w stanie wykonać tak wymagającej obróbki. Chcemy więc zarówno wysokiego momentu obrotowego, jak i dużej mocy aby mieć pewność, że możemy wykonać oczekiwaną obróbkę i zrobić to szybko.
Do połączenia tych dwóch parametrów wykorzystujemy specjalnie projektowane przez DTI przekładnie. Wykonujemy je z żeliwa szarego a wewnątrz instalujemy najwyższej klasy komponenty (łożyska INA, SKF, FAG) właśnie po to, by przenieść wysoką moc na wysoki moment obrotowy na wrzecionie. Przekładnie są weryfikowane metodą elementów skończonych celem dobrania odpowiedniego modułu przekładni do przeniesienia dużego obciążenia. Im wyższy moment obrotowy, tym większy moduł przekładni jest potrzebny. W rezultacie duży moduł przekładni prowadzi nas do dużego rozmiaru przekładni.
Aby zapewnić wysoki moment obrotowy, nie wystarczy sprawdzić tylko charakterystyki napędu wrzeciona. Kompletna konstrukcja obrabiarki musi być przygotowana do przenoszenia tego dużego momentu obrotowego. W DTI Tech Academy chcemy przedstawić Wam wszystkie kluczowe wymagania niezbędne do stworzenia obrabiarki do ciężkiej obróbki skrawaniem ze stożkiem ISO 60.
← Wróć do DTI TechAcademy